UTW-logo

ban_15.jpg

Projekt: Ze sportem na Ty - II Edycja


plakat seniorzy ze sportem na Ty II edycja 2024

Projekt: Seniorzy w drodze do kultury


Celem programu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.

Logo 02

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego



Sylwestrowy wieczór w filharmonii    (zakończenie projektu)

W dniu 31 grudnia odbył się ostatni wyjazd w ramach projektu „Seniorzy w drodze do kultury”. Uczestnicy spędzili sylwestrowy wieczór w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach. Zaplanowana przerwa w czasie koncertu była okazją do wzniesienia toastu za Nowy Rok. Ponieważ projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem nasze Stowarzyszenie planuje kolejną edycję w 2016r.

Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy

Artykuł w „Gazecie Jędrzejowskiej”, 22 grudnia 2015r.

prasa


W dniu 4 grudnia w ramach projektu „Seniorzy w drodze do kultury” uczestnicy zwiedzili Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, połączone z lekcją muzealną, przeprowadzoną przez dyrektora muzeum - pana Macieja Przypkowskiego, na temat „Historii Jędrzejowa na starych fotografiach”.

Twórcą tego muzeum był Feliks Przypkowski, żyjący w latach 1872-1951, z zawodu lekarz, z zamiłowania kolekcjoner dzieł sztuki, a głównie instrumentów do mierzenia czasu, oraz konstruktor zegarów słonecznych. Gromadził również książki na temat astronomii i traktujące o sztuce tworzenia zegarów słonecznych – czyli gnomonice, uchodzące dzisiaj za białe kruki w tej dziedzinie. Po śmierci Feliksa Przypkowskiego, rozwijaniem muzeum i wzbogacaniem zbiorów zajął się jego syn Tadeusz Przypkowski. Zapisał on się w pamięci mieszkańców Jędrzejowa, jako człowiek wielkiej dobroci i wszechstronnie utalentowany. Był – podobnie jak ojciec – znawcą i zbieraczem rzadkich i cennych książek, miłośnikiem grafiki i heraldyki, twórcą cenionych exlibrisów linorytowych, które sam tłoczył na własnej prasie. Pasjonował się również fotografią artystyczną . Był jednym z kilku na świecie znawców zegarów słonecznych oraz ich wykonawcą.

Dziełami Tadeusza Przypkowskiego są m. in. zegary słoneczne na Zamku Królewskim i przed Pałacem Kultury w Warszawie, na kościele Mariackim w Krakowie, na ratuszu w Sandomierzu, a także za granicą, gdzie najpoważniejszym jego dokonaniem jest zespół siedmiu zegarów słonecznych na elewacji budynku obserwatorium astronomicznego w Greenwich. Pamiętał oczywiście o swoim rodzinnym Jędrzejowie, gdzie wykonał techniką sgraffitową dwa duże zegary: jeden na ścianie narożnej budynku w rynku, (pokazujący czas z dokładnością zegarka !) i drugi, na ścianie frontowej kaplicy św. Floriana, parafialnego kościoła św. Trójcy.

Obecnie stan posiadania muzeum jest imponujący i obejmuje ok. 500 zegarów słonecznych oraz astronomicznych przyrządów pomiarowych od XV do XX wieku, przy czym pod względem gnomoniki, jędrzejowskie muzeum zajmuje trzecią pozycję na świecie, większe są kolekcje jedynie w Oxfordzie i Chicago.

Wśród najcenniejszych eksponatów prawdziwym rarytasem jest zegar słoneczny z XVI w. wykonany przez Erazma Habermela, oraz zegar słoneczny w kształcie armatki strzelającej w samo południe, wykonany w Paryżu dla króla Stanisława Leszczyńskiego, oraz unikatowa klepsydra wodna z XVII wieku, pochodząca z Sycylii.

Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy

W dniu 26 listopada w ramach projektu odbył się kolejny wyjazd tematyczny „Zabytki Krakowa”, połączony ze spektaklem w teatrze. Uczestnicy w towarzystwie pani przewodnik przeszli uliczkami Starego Miasta w Krakowie, zatrzymując się dłużej w Rynku Głównym, aby zobaczyć jego największe zabytki tj. Kościół Mariacki, Sukiennice, wieżę ratuszową, oraz pozostałości murów obronnych – Bramę Floriańską i Barbakan.

Zwiedzający zobaczyli z bliska najcenniejszy zabytek Kościoła Mariackiego – Ołtarz Wita Stwosza, który ma 13m wysokości i 11m szerokości. Wykonany został z drewna dębowego a figury wyrzeźbiono w pniach lipowych. Figury oglądane w głównej scenie mają po 2m 70 cm. Kolejnym miejscem, które zobaczyli uczestnicy wyjazdu były Podziemia Rynku Głównego. Ekspozycja stworzona w oparciu o odkrycia dokonane podczas badań przeprowadzonych w latach 2005-2010 oraz przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, wprowadza widza w topografię i atmosferę średniowiecznego Krakowa, a zarazem pomaga w zrozumieniu jego roli na politycznej i handlowej mapie ówczesnej Europy.

Ostatnim punktem wyjazdu był udział w spektaklu „Mayday”, w Teatrze Bagatela. Znakomity komizm sytuacji i języka zapewnił oglądającym dwie godziny śmiechu.

Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy

W dniu 18 listopada podążając „Szlakiem Cystersów” uczestnicy projektu zwiedzili najstarsze opactwo cysterski na ziemiach polskich, ufundowane w 1140r.- Klasztor O.O. Cystersów w Jędrzejowie. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Jędrzejowa.

Dziś zespół klasztorny opactwa cystersów zawiera tylko fragmenty dawnych budowli z przełomu XII i XIII w. Z klasztoru jędrzejowskiego do naszych czasów dotrwały trzy, piętrowe skrzydła klasztorne o średniowiecznej metryce z XIII i XV wieku. Skrzydła klasztorne zostały gruntownie przebudowane. Na początku XX w. jedno z nich zostało rozebrane, gdyż było zrujnowane. Pozostały po nim jedynie ślady kapitularza. Ściany krużganków pokryte są barokową polichromią. Zasadnicza bryła kościoła klasztornego jest barokowa. Z pierwotnych zabudowań zachowała się tylko część, datowanych na 1110 rok, murów z fragmentami romańskiej wieży z czasów jeszcze przed cystersami. Zostały one wkomponowane w architekturę obecnej świątyni. Z wyposażenia wnętrza na uwagę zasługują m. in. płyta nagrobkowa z 1319 r. Pakosława z Mstyczowa herbu Lis, kasztelana krakowskiego, z rytą postacią rycerza. Jest to jeden z najstarszych nagrobków rycerskich w Polsce. Cenny jest też zespół barokowych ołtarzy z rzeźbami z ok. 1730 r., stalle z malowanymi widokami klasztorów cysterskich.

W nawie bocznej kościoła klasztornego znajduje się kaplica bł. Wincentego Kadłubka zbudowana po 1733 roku. W niej można zobaczyć freski poświęcone kronikarzowi. Znajdują się tu też jego relikwie. Cząstki relikwii biskupa przekazano do wielu parafii w Polsce oraz do Francji i USA.

W klasztorze znajdują się również wspaniałe organy 54-głosowe, jedne z największych i najstarszych w Polsce. Pochodzą one z pierwszej połowy XVIII w. Zachowały się w swej oryginalnej postaci, poddawane tylko konserwacjom. Zastosowane w nich rozwiązania techniczne należą do wyjątkowych na świecie.

Wizytę w jędrzejowskim Klasztorze zakończył koncert organowy Roberta Grudnia, znanego muzyka, kompozytora, producenta prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Jego nazwisko pojawia się wielokrotnie w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów różnych dziedzin i specjalności. Występuje min. z: Teresą Żylis-Gara, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim, Konstantym Andrzejem Kulką, Georgijem Agratiną, a także z Jerzym Zelnikiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Zbigniewem Zamachowskim, Cezarym Żakiem, Grażyną Barszczewską. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Zanussim i Krzysztofem Pendereckim. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w Europie oraz na wielu kontynentach. Dzięki panu Robertowi Grudniowi uczestnicy projektu nie tylko wysłuchali koncertu, ale poznali możliwości techniczne jędrzejowskich organów.

Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy

Artykuł w „Gazecie Jędrzejowskiej”, 4 listopada 2015r.

prasa


W dniu 27 października w ramach realizacji projektu „Seniorzy w drodze do kultury” odbył się drugi wyjazd tematyczny: Kielce – Wąchock. W pierwszej kolejności uczestnicy zwiedzili kościół pod wezwaniem św. Karola Boromeusza i klasztor Pallotynów na wzgórzu Karczówka.
Klasztor wieńczą barokowe wieże i sygnaturki pokryte blachą miedzianą. Do wnętrza prowadzą barokowe schody wykonane z wydobywanego na Kielecczyźnie czerwonego i szarego piaskowca. Na korytarzu przy wejściu do klasztoru znajduje się obraz przestawiający złupienie klasztoru przez wojska szwedzkie w 1655r. Kościół klasztorny jest jednonawowy. Na barokowym ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający św. Karola oraz św. Kazimierza. Pozostałe elementy wyposażenia świątyni rokokowe.
Kolejnym miejscem zwiedzania było Muzeum Narodowe – dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. Jest to jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów w Polsce. Znajdują się tu oryginalne wnętrza z XVII i XVIII w. z unikatowymi elementami wystroju architektonicznego: stropami ramowymi z obrazami z warsztatu Tomasza Dolabelli, polichromowanymi stropami belkowymi i fryzami podstropowymi, marmurowymi i kamiennymi kominkami, portalami i fragmentami posadzek. W apartamentach mieszkalnych i gościnnych wyeksponowano wyroby rzemiosła artystycznego: tkaniny (m.in. tapiserie flamandzkie i francuskie), meble (np. gdańskie szafy i prasę do obrusów, zestaw renesansowych mebli włoskich). Ekspozycję uzupełnia XVII-wieczne malarstwo francuskie, włoskie i polskie.
Tym razem towarzyszyło nam przepiękne, jesienne słońce, które zachęciło wszystkich uczestników do spaceru ulicami Kielc.
Ostatnim punktem wyjazdu był Klasztor O.O. Cystersów w Wąchocku - najlepiej zachowana romańska świątynia w Polsce.
W skład kompleksu klasztornego wchodzą wspaniałe obiekty romańskie i gotyckie, wśród nich udostępnione do zwiedzania są: krużganki – długi korytarz okalający dziedziniec zwany wirydarzem, kościół klasztorny, kapitularz – miejsce obrad (kapituł), którym przewodniczył Opat, sień i karcer, fraternia – sala w której pracowali mnisi, refektarz – klasztorna jadalnia i ogrody cysterskie.       » zobacz więcej zdjęć

Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy

W dniu 13 października odbył się wyjazd tematyczny: „Zabytki Krakowa” i „Szlakiem Cystersów”. Pierwszym punktem wyjazdu był Klasztor OO. Cystersów w Mogile, gdzie uczestnicy zwiedzili kaplicę łaskami słynącego Pana Jezusa Mogilskiego, bazylikę, krużganki klasztorne, kapitularz, dawne kalefaktorium, fraternię i kaplicę opacką oraz klasztorny ogród.
Kolejnym punktem wycieczki był Zamek Królewski na Wawelu z wejściem do reprezentacyjnych komnat królewskich. Wystawa obejmuje znajdujące się na parterze pomieszczenia wielkorządcy zamku i komnaty na drugim piętrze, m.in. Salę Poselską, której strop ozdobiony jest rzeźbionymi głowami (tzw. głowami wawelskimi) i Salę Senatorską. Uczestnicy zwiedzili również Katedrę Wawelską, uważaną za najcenniejszy obiekt sakralny w Polsce. To nie tylko wspaniały zabytek, ale też miejsce o szczególnym znaczeniu dla tożsamości polskiego narodu.
Chłód i głód nie odebrał zapału do dalszej wędrówki na Żydowski Kazimierz , gdzie warto przez dłuższą chwilę pospacerować po pełnych uroku uliczkach Kazimierza, by chociaż częściowo poczuć pozostałości atmosfery dzielnicy żydowskiej. Uczestnicy zwiedzili Synagogę Starą, która jest jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce oraz jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie.      » zobacz więcej zdjęć

Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy

Nasz Uniwersytet w partnerstwie z Archiopactwem OO. Cystersów oraz Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie realizuje od dnia 01.09.2015r. do 31.12.2015r. projekt „Seniorzy w drodze do kultury” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu – Kultura Dostępna.

Chęć uczestnictwa w projekcie wyraziło bardzo wielu seniorów z których została wybrana grupa 59 osób – uczestników projektu oraz stworzona lista rezerwowa. W ramach realizacji projektu w dniu 30.09.2015r. odbył się wykład „Historia i zabytki Krakowa”, który wygłosił mgr Bernard Suchmiel. Wykład był wprowadzeniem do wyjazdu tematycznego: Mogiła – Kraków (13 października)      » zobacz więcej zdjęć

Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy

Seniorzy plakat

Dokumenty do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy

Regulamin projektu

 

Wizytę w jędrzejowskim  Klasztorze zakończył koncert organowy Roberta Grudnia, znanego muzyka, kompozytora, producenta prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych.

Jego nazwisko pojawia się wielokrotnie w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów różnych dziedzin i specjalności. Występuje min. z: Teresą Żylis-Gara, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim, Konstantym Andrzejem Kulką, Georgijem Agratiną, a także z Jerzym Zelnikiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Zbigniewem Zamachowskim, Cezarym  Żakiem, Grażyną Barszczewską. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Zanussim i Krzysztofem Pendereckim. Koncertował na  najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w Europie oraz na wielu kontynentach.

Dzięki panu Robertowi Grudniowi uczestnicy projektu  nie tylko wysłuchali koncertu,  ale poznali możliwości techniczne jędrzejowskich organów.

 

Projekt: Aktywny senior


Głównym celem zadania jest upowszechnienie i zwiększenie aktywności fizycznej wśród 20 seniorów, słuchaczy JUTW, zamieszkałych na terenie gminy Jędrzejów.

Logo 02

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego



Nasze Stowarzyszenie od dnia 18 kwietnia do 30 lipca realizuje projekt pn. „Aktywny Senior”, w ramach programu Programu Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej w 2016r.

Głównym celem zadania jest upowszechnienie i zwiększenie aktywności fizycznej wśród 20 seniorów, słuchaczy JUTW, zamieszkałych na terenie gminny Jędrzejów. W ramach projektu odbyło się 10 zajęć ruchowych, na które uczęszczało 22 osoby, w udostępnionej nieodpłatnie sali ZSP Nr 2 w Jędrzejowie - Dyrekcji dziękujemy za pomoc.

Zakładamy, że skutkiem realizacji zadania będzie wykształcenie aktywnego i zdrowego trybu życia oraz wypracowanie nawyku aktywności ruchowej wśród seniorów, która przyczyni się do wydłużenia okresu fizycznej sprawności i niezależności, zmniejszenia ryzyka zachorowania na niektóre choroby, promocji pozytywnego i aktywnego obrazu osób starszych.

Przygotowaniem programu ćwiczeń dostosowanych dla osób powyżej 60 roku życia oraz przeprowadzeniem wszystkich zajęć zajął się pan mgr Aleksander Mazurkiewicz. Racjonalne stosowanie ćwiczeń fizycznych w wieku starszym przeciwdziała procesom starzenia się oraz umożliwia podtrzymanie sprawności ruchowej, tak niezbędnej w życiu codziennym, a także wywiera korzystny wpływ na sferę psychiczną.

Udział w zajęciach wpłynął również pozytywnie na integrację i aktywizację osób biorących udział w zajęciach. Jak widać na niżej zamieszczonych zdjęciach 100% uczestników to panie, ale mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach projektu wezmą udział również panowie, których już teraz gorąco zapraszamy.

Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy
Seniorzy Seniorzy

Plakat naboru do projekt

AktywnySenior

Projekt: Nordic Walking dla Seniorów


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Nordic Walking


Jubileuszowy Konkurs Poetycki UJK

Zachęcamy miłośników poezji i wszystkich, 'których język giętki' wypowie 'wszystko, co pomyśli głowa', do uczestnictwa w jubileuszowym konkursie poetyckim organizowanym przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego z okazji 50-lecia uczelni: 'Pieśni i fraszki - słowne igraszki. Wierszowane potyczki z Janem Kochanowskim'.

Można 'na nowo' napisać znany lub mniej znany utwór poety. Tematykę i formułę ogranicza w zasadzie tylko... inwencja twórcza przyszłego autora, bo motto konkursu zachęca do różnorakich eksperymentów: 'Przeto chciejmy wziąć przed się myśli godne siebie, Myśli ważne na ziemi, myśli ważne w niebie' (Jan Kochanowski, Pieśń 19, Księgi Wtóre).

Informacje, formularz zgłoszeniowy i regulamin na stronach:

https://www.ujk.edu.pl/konkurs_poetycki_jan_kochanowski.html
https://50lat.ujk.edu.pl/konkurs-poetycki-o-nagrode-rektora/
Formularz zgloszeniowy: https://www.ujk.edu.pl/webujk/resources/2020/05/Formularz-zgloszeniowy_konkurs_Kochanowski.docx

Zapraszamy...

BIURO  JUTW
Jędrzejów, ul. Armii Krajowej 9, IIIp.

Poniedziałek    godz.    9:15 – 12:00
Wtorek    godz.  10:00 – 12:00
Czwartek  godz.  12:15 – 18:00

Wykłady

Publikacje prasowe

Twórczość z Uśmiechem

Zdzisia gotuje: przepisy kulinarne

Odeszli od nas...

Anna Hajduszkiewicz   13.02.2024
Józef Straszak   01.02.2024
Barbara Gibas   04.12.2023
Maria Radziejewska   16.10.2023
Leokadia Borowiecka   09.09.2023
Dionizy Koziara   12.06.2023
Jan Kamiński   14.09.2022
Józef Ciepluch   05.01.2021
Bogusława Łodczyk   10.12.2020
Kazimierz Chrzanowski   27.11.2020
Lidia Kamień   17.06.2020
Antoni Mróz   17.06.2020

Dziękujemy Wam za wspólne chwile

Jak zostać studentem?

img_04

Najpierw pomyśl „co by było, gdyby”. Przeprowadź dokładne „badania” swoich potrzeb i podobnie jak lekarz, sam sobie postaw diagnozę. Jakie działanie przyniosłoby Ci teraz najwięcej radości? Co musiałby się wydarzyć, abyś znowu z radością budził się do nowego dnia?

Jakie dokumenty?

img_05

Przyjęcie w poczet członków JUTW jest bardzo proste, wystarczy złożyć pisemną deklarację. To ważna decyzja, więc podejmij ją w sposób świadomy i konsekwentnie realizuj wszystkie zamierzenia, bo tylko wówczas nasze wspólne działania przyniosą skutki, jakich oczekujesz.

Ile to kosztuje?

img_06

Po złożeniu deklaracji i przyjęciu do Uniwersytetu kandydat dokonuje opłaty wpisowej w wysokości 20zł, natomiast składka wynosi 100zł za jeden semestr (200zł za jeden rok). Działalność JUTW finansowana jest wyłącznie ze środków własnych stowarzyszenia, dlatego opłaty są konieczne.

Zainwestuj w siebie

img_07

Członkostwo w JUTW możesz traktować tak, jak dobrą inwestycję. Masz już własne doświadczenia i wiesz co tak naprawdę jest w życiu ważne, co poprawia samopoczucie, przynosi radość czy uczucie spełnienia. Teraz pora na podjęcie ważnej decyzji i zrobienie pierwszego kroku...

Rada programowa


Celem działania Stowarzyszenia Jędrzejowski Uniwersytet Trzeciego Wieku jest propagowanie i wspieranie różnorodnych form aktywności społecznej, w tym szeroko rozumianej edukacji, wolontariatu, poprawa jakości życia oraz udzielanie pomocy osobom starszym.
Do zadań Rady Programowej należy m.in. wspieranie budowy programu zajęć i udzielanie wszelkiej pomocy w wyszukiwaniu wykładowców – specjalistów z różnych dziedzin z wielu znanych ośrodków nauki.
więcej...

na stronie

Odwiedza nas 82 gości oraz 0 użytkowników.

JoomlaShine