UTW-logo

Projekt: Na sportowo po zdrowie i wiedzę


Projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Jędrzejowski Uniwersytet Trzeciego Wieku” w ramach zadania publicznego „Aktywny senior – upowszechnianie aktywności fizycznej i promowania sportu wśród osób starszych”, dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

zobacz: galeria zdjęć z projektu

Czas realizacji: 02.08.2021r. – 30.11.2021r.

Cel zadania:
– upowszechnianie kultury fizycznej wśród seniorów,
– promocja zdrowego stylu życia, aktywizacja ruchowa w okresie pandemii,
– integracja wewnątrzpokoleniowa, motywowanie do wysiłku intelektualnego.

Działania w ramach projektu:

1.Nordic Walking - Spacerowo poznajemy i czcimy 750-lecie Jędrzejowa.
Od 20.09.21r do 30.11.2021r 15 osobowa grupa seniorów 60+ cyklicznie, zgodnie z harmonogramem, przemierzała 4 -5 kilometrowe trasy w okolicach Jędrzejowa. Podczas spacerów z kijkami uczestnicy podziwiali piękną przyrodę, poznawali okolice Jędrzejowa i zmiany, które zaszły w ostatniej dekadzie. Spacerując wokół Klasztoru zapoznali się z postaciami i historią przydrożnych kapliczek i figurek. Opowieści o życiu św. Krzysztofa, św.Franciszka z Asyżu oraz historię wydarzeń związanych z postacią Bł.Wincentego Kadłubka w ciekawy sposób przedstawił słuchaczom kleryk z Zakonu Ojców Cystersów. Organizacją spotkań i marszów zajęły się wolontariuszki JUTW.

2.Rajd rowerowy - Na rowerze szlakiem ojców literatury polskiej.
W dniu 25.09.21r grupa seniorów w wieku 60 + przejechała wcześniej ustaloną trasą: Jędrzejów – Warzyn – Deszno – Trziniec – Nowa Wieś – Nagłowice. Słuchacze JUTW wyruszyli na swoich rowerach, w kaskach i kamizelkach odblaskowych. Wsparcie techniczne udzielał wolontarycznie członek naszego JUTW, a ochronę na trasie zapewniła jędrzejowska Policja. Słuchacze zwiedzili dworek w Nagłowicach i zapoznali się z eksponatami związanymi z postacią Mikoła Reja.

3.Piknik sportowy dla seniorów.
To jednodniowe wydarzenie, odyło się w dniu 08.10.2021r, w Sielsku na Wygodzie, w którym udział wzięło ok. 50 seniorów z JUTW. Wszyscy razem, na sportowo, w zabawie miło spędzili czas. Zrelaksowali się przy muzyce, świetnie się bawiąc i ćwicząc pod okiem instruktora – animatora. Zorganizowany w trakcie pikniku, posiłek dodał uczestnikom sił i energii.
Niespodziankę uczestnikom pikniku sprawiła nowo powstała przy JUTW, grupa wokalna „AleBabki”, która swoim premierowym występem zachęciła uczestników do wspólnego śpiewu i zabawy.
W projekcie wzięli udział seniorzy 60+. którzy wcześniej zadeklarowali swój udział. Organizowane działania sportowe były bezpieczne i na miarę możliwości zdrowotnych uczestników. Organizacją wydarzeń zajęła się trójka wolontariuszy.

Poprzez udział w projekcie, wycofani z powodu lockdownu, seniorzy wyszli z domu, spędzali czas na świeżym powietrzu, zintegrowali się, byli radośni. Działania sportowe pozytywnie wpłynęły na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Cieszy fakt,że istniejąca grupa Nordic Walking naszego Uniwersytetu, poszerzyła się o nowych członków.
Naszym niewątpliwym osiągnięciem jest to, że po zakończeniu projektu, grupa seniorów systematycznie w każdy poniedziałek, bez względu na warunki pogodowe spotyka się nadal. Marsze z kijkami bezinteresownie prowadzi wykładowca z UJK w Kielcach, instruktorka NW.

W trakcie realizacji projektu pokazywaliśmy aktywność osób starszych społeczeństwu naszego miasta i okolic. Maszerując z kijkami i poruszając się na rowerach po okolicy, propagowaliśmy sport.

Swoim przykładem zachęcaliśmy seniorów w wieku 60+, do aktywnego spędzania wolnego czasu, a tym samym do dbania o swoje zdrowie, szczególnie teraz w okresie trwania pandemii.

JoomlaShine