UTW-logo

Działalność sekcji Wolontariat

rok akademicki 2021/2022, semestr I

DATA, GODZINA,

TEMAT I MIEJSCE SEMINARIUM

PROWADZĄCY

Spotkania Grupy:

raz w miesiącu:

11.10.2021r.,

08.11.2021r.,

06.12.2021r.,

10.01.2022r.

poniedziałek, godz. 10:00

1. Zdobywanie nowych kompetencji przez wolontariuszy- warsztaty wewnątrzgrupowe.

2. Działania w ramach współpracy z Przedszkolem Nr 2 „Bajkowa Ciuchcia” w Jędrzejowie.

3. Współpraca z Gminną Radą Seniorów. Działania na rzecz społeczeństwa Gminy.

4. Koordynowanie projektu: „Na sportowo po zdrowie i wiedzę”.

5. Organizowanie „wypadów”do kina.

Galeria Centrum Kultury w Jędrzejowie

Lider

Krystyna Skowronek

we współpracy ze

Zdzisławą Olesińską


 

Działalność Wolontariatu w Semestrze II 2018/2019

W II semestrze roku akademickiego 2018/2019 sekcja Wolontariatu liczyła 20 słuchczy JUTW. Od 22 stycznia do 17 czerwca wolontariusze zrealizowali następujące działania:
1.W ramach integracji pokoleniowej:
a) 29 marca uczestniczyliśmy w występie przedszkolaków Przedszkola Nr 2”Bajkowa Ciuchcia” w Jędrzejowie;
b) 3 kwietnia zapoznawaliśmy przedszkolaków z zasadami i techniką Nordic Walking w czasie wspólnego marszu dzieci z seniorami nad Zalewm;
c) 11 maja przedszkolna grupa taneczna umiliła nam pięknym występem zakończenie „VII Marszu Nordic Walking Studentów UTW 2019”;
d) 14 czerwca włączyliśmy się w przygotowania do Bajkowego Festynu dekorując przedszkolny ogród i otoczenie placówki.

2.W dniu 11 kwietna 2019r Grupa Wolontariatu naszego JUTW przebywała z rewizytą u Wolontariuszy UTW w Starachowicach.
Krótka relacja ze spotkania.
Oba Uniwersytety połączyło doświadczenie z udziału w IV i V edycji projektu „UTW dla społeczności” organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. W ubiegłym roku nawiązaliśmy kontakt z UTW w Starachowicach, który trwa nadal. Spotkanie z przemiłymi starachowickimi wolontariuszami przebiegło w życzliwej i sympatycznej atmosferze. Było okazją do wymiany doświadczeń zrealizowanych dotychczas działań społecznych przez oba Wolontariaty w swoich miejscowościach.W trakcie wizyty mieliśmy okazję poznać zasady funkcjonowania, świetnie zorganizowanego Centrum Seniora w Starachowicach zlokalizowanego obok UTW i Klubów Seniora. Przemiłą atrakcją było dla nas zwiedzanie miasta przygotowane i prowadzone przez liderów wolontariatu ze Starachowic.Większość z nas była w tym mieście po raz pierwszy więc z ochotą uczestniczyliśmy w spacerze po jego centrum. Podziwialiśmy przepiękną południową panoramę miasta z widokiem na pasmo Gór Świętokrzyskich. Zwiedziliśmy Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im.Jana Pazdura. Obejrzeliśmy eksponaty XIX wiecznego kompleksu hutniczego oraz pamiątkowe pojazdy po Fabryce STAR.
Owocne spotkanie,na które udaliśmy się z „Moje okienko”(tekst wiersza poniżej w Kąciku) zakończyliśmy pomysłem na wspólny projekt w najbliższej przyszłości jednocześnie dziękując za gościnę Liderce wraz z Wolontariuszami.

3.W ramach „wypadów”do kina ok.58 słuchaczy JUTW obejrzało w dniu 22.03.2019r film pt.”Kurier”, a 19.05.2019r film pt.”Green Book”.

4.Podczas cyklicznych spotkań w formie mini warsztatów:
a) kontynuowaliśmy „treningi pamięci”;
b) opracowaliśmy projekt JUTW, pn.'Senior się edukuje, kondycję ciała i umysłu utrzymuje”
c) przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy VII Marsz Nordic Walking Studentów UTW 2019;

5.Zgodnie z planowanym harmonogramem: kontynuowaliśmy Nordic Walking dla społeczności seniorskiej Jędrzejowa i okolic oraz czuwaliśmy nad organizacją ćwiczeń na Pływalni i Slavice Dance Fitness.

6. Podczas spotkania Grupy Wolontariatu, 12 czerwca 2019r podsumowaliśmy swoją działalność w roku akademickim 2018/2019.

» zobacz fotoreportaż w galerii fotografii
Lider: Krystyna Skowronek,
współorganizatorki: Zdzisława Olesińska i Barbara Kowalczyk.


Działalność Wolontariatu w Semestrze I 2018/2019

W I semestrze roku akademickiego 2018/2019 członkowie Sekcji spotykali się systematycznie co dwa tygodnie w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Zebrania prowadzone przez Lidera poświęcone były przygotowaniu i realizacji zaplanowanych działań od 1 października 2018r do 21 stycznia 2019r. Należały do nich:

  1. W ramach współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jędrzejowie przeprowadziliśmy wśród 100 słuchaczy JUTW ankiety, opracowane przez Ośrodek dotyczące poznania opinii, potrzeb i oczekiwań seniorów naszego miasta.
  2. Kontynuując współpracę z Przedszkolem Nr 2 „Bajkowa Ciuchcia” w Jędrzejowie zaprezentowaliśmy dzieciom inscenizację legend:

- Czesława Janczarskiego „O Lechu, Czechu i Rusie”, w ramach obchodów 100 -lecia Niepodległości Polski,

- Janiny Porazińskiej „O 12 miesiącach”.

Zapoznawaliśmy dzieci z zabawami, z naszego dzieciństwa. W trakcie naszych warsztatów wykonaliśmy choinkowy łańcuch i przekazaliśmy go przedszkolakom wraz z bożonarodzeniowymi życzeniami.

  1. Po raz kolejny, 1 listopada 2018r uczestniczyliśmy w kweście zorganizowanej przez Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno–Naukowego, na rzecz renowacji zabytkowej,drewnianej kaplicy cmentarnej Parafii bł. Wincentego Kadłubka.
  2. Zorganizowaliśmy dwa „wypady do kina” w Centrum Kultury w Jędrzejowie na polskie filmy fabularne ,tj.: „Kler” i „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3”, które obejrzało 130 słuchaczy UTW.
  3. Kontynuowaliśmy „Treningi pamięci”, warsztaty prowadzone przez wolontariuszkę Sekcji. Ponadto byliśmy organizatorami i uczestnikami ćwiczeń ruchowych: zajęć w wodzie:

Pływalnia Miejska

Slavica Dance Fitness – Centrum Kultury.

Propagując aktywność sportową wśród seniorów naszego miasta kontynuowaliśmy zapoczątkowaną 2 lata temu otwartą akcję „Nordic Walking dla Seniorów – Wyrusz razem z nami”. Marsze z kijkami odbywały się zgodnie z wcześniej ustalonym planem

» zobacz fotoreportaż w galerii fotografii

Lider Sekcji - Krystyna Skowronekrok akademicki 2017/2018

Działalność sekcji Wolontariat

W roku akademickim 2017/2018 Sekcja liczyła 18 słuchaczy JUTW, którzy zadeklarowali kontynuowanie angażowania się w działania wolontarystyczne. Członkowie Sekcji spotykali się systematycznie co dwa tygodnie w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Spotkania prowadzone przez Lidera poświęcone były przygotowaniu wolontariuszy do kontynuowania dotychczasowych i realizacji nowych projektów.
Należały do nich, w I semestrze:
1.  Prezentacja dla słuchaczy JUTW,zrealizowanego Projektu „Nordic Walking dla Seniorów – Wyrusz razem z nami” (dostępna na stronie internetowej JUTW w zakładce Projekty).
2.  Współpraca z Przedszkolem Nr 2 „Bajkowa Ciuchcia” w Jędrzejowie.
3.  Zorganizowanie wśród słuchaczy JUTW zbiórki na leczenie p. Ani, podopiecznej Fundacji Miśka Zdziśka.
4.  Współpraca z Gminną Radą Seniorów.
5.  Organizowanie ”wypadów do kina z wolontariuszem”.
6.  Warsztaty wolontariuszy, m. in. twórczość różnotematyczna.

W II semestrze wolontariusze:
1.  Rozpowszechnili „Koperty Życia” wśród 300 mieszkańców naszego miasta.
2.  W ramach współpracy z Przedszkolem Nr 2 „Bajkowa Ciuchcia”w Jędrzejowie; zapoznawali dzieci z zasadami gry w szachy; pomagali podczas Festynu; wykonali na szydełku pomoc dydaktyczną do zajęć edukacyjnych.
3.  Zorganizowali i przeprowadzili „VI marsz Nordic Walking Studentów UTW”, w ramach ogólnopolskiej akcji UTW z Wejherowa, do której nasz Uniwersytet włączył się po raz pierwszy. Wzięło w nim udział 45 słuchaczy.
4.  Zorganizowali 5 „wypadów” do kina w Centrum Kultury w Jędrzejowie, w których uczestniczyło łącznie 140 seniorów.
5.  Brali udział w warsztatach „Trening pamięci” prowadzonych wewnętrznie przez wolontariuszkę Sekcji.

Ponadto wolontariusze kontynuowali ubiegłoroczną akcję Nordic Walking, propagując aktywność sportową wśród seniorów naszego miasta. Marsze z kijkami odbywały się systematycznie co dwa tygodnie nad Zalewem według zapoczątkowanych zasad.

Lider Sekcji

Krystyna Skowronek


Uniwersytet Trzeciego Wieku ze Starachowic z wizytą u nas.

Na zaproszenie Wolontariatu Jędrzejowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, 4 lipca 2018r. swoją obecnością zaszczyciła nas grupa 13 seniorów - wolontariuszy, reprezentujących Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach. Gościom przewodniczyli Halina Sidor - lider Wolontariatu i wiceprezes Zarządu Wiesław Mikos.

Spotkanie odbyło się w Galerii Centrum Kultury w Jędrzejowie.

Oba uniwersytety, jako pierwsze w województwie, uczestniczyły w programie „UTW dla Społeczności”. który od 2013 roku organizuje Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z funduszy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Nasz JUTW jest absolwentem IV edycji tegoż programu, a UTW Starachowice uczestnikiem V edycji.

W czasie spotkania seniorzy podkreślali korzyści (wiedza, kompetencje), jakie nasze uniwersyteckie Wolontariaty zyskały uczestnicząc w tym programie. Mówili o tym, co daje bycie wolontariuszem seniorem, dla nas i naszej lokalnej społeczności. Wymieniliśmy się pomysłami, metodami pracy i doświadczeniami z obszaru współpracy: z lokalną społecznością, z osobami starszymi i działaniami międzypokoleniowymi.

Wszyscy podkreślali rolę wsparcia naszych działań przez władze samorządowe.

Po zakończeniu spotkania, sympatyczni goście, którzy po raz pierwszy odwiedzili Jędrzejów, udali się z nami na oglądanie zabytków miasta. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzili Klasztor O. Cystersów i Muzeum im. Przypkowskich z Ogrodami. Z rynku wspólnie udaliśmy się spacerkiem do parku i nad Zalew.

Spotkanie integracyjne, które przebiegło w miłej, serdecznej atmosferze, zapoczątkowało współpracę między naszymi uniwersytetami. Już zostaliśmy zaproszeni na rewizytę do Starachowic. zobacz fotoreportaż » galeria fotografii

Wspaniali goście przybyli do nas z wierszem (poniżej), napisanym na okoliczność pierwszego spotkania.

Spotkanie Integracyjne
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jędrzejowie

1.
Wielki to zaszczyt dla nas,                  
Że z początkiem lata
Jedziemy w odwiedziny
Do starszego Brata.

3.
Znamienne jest to jednak,
Że się spotykamy
My – benedyktyni
z Wami – cystersami.

2.
Bo nasza, choć wspaniała
Historia się chowa
W cieniu błyszczącej aury
Miasta Jędrzejowa.

4.
Tak, że dumni jesteśmy,
Tu każdy mi przyzna,
Że łączy nas jedno:
Nasza Kielecczyzna!

 

Adam Cieślak, 04.07.2018

 


UTW dla społeczności

Piszą o nas: Jędrzejowscy wolontariusze: “Wyrusz razem z nami !”

W październiku 2017r. „Trójka inicjatywna” Barbara K., Jolanta Ł., Krystyna S. wzięła udział w finałowym zjeździe IV edycji „UTW dla społeczności”. Spotkanie odbyło się w Warszawie. Grupy wolontariatu działające przy UTW 10 miast Polski uczestniczyły w  Debacie i urodzinowym przyjęciu z okazji 10 lat „Seniorzy w akcji”. W ostatnim dniu spotkania prezentowały zrealizowane projekty dla lokalnej społeczności. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” uhonorowało wszystkie uniwersytety wyjątkowymi Dyplomami.


Kącik Wolontariusza: „Twórczość z radością”

Piosenka Wolontariuszy Jędrzejowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Na melodię „Gdzie strumyk płynie z wolna....”

1.
Mieszkamy w małym mieście
lecz nudno nie jest nam,
mamy tu uniwerek, (bis)
co prężnie działa nam.

2.
Władze naszego miasta
przyjazne wszystkim są,
chcesz zrobić coś dla ludzi (bis)
to poprą wolę twą.

3.
Starosta wraz z Burmistrzem
wspierają bardzo nas,
lokale w każdej chwili (bis)
udostępniają nam.

4.
Gdzie senior się znajduje,
tam miło płynie czas,
humoru i wigoru, (bis)
nigdy nie braknie nam.

                         

5.
Są związki, kluby, sekcje,
Stowarzyszenie też,
działamy ile chcemy (bis)
lecz z kasą różnie jest.

6.
Sekcja wolontariatu
szybko rozwija się,
bo senior wolontariusz (bis)
innym potrzebny jest.

7.
Nasz projekt Nordic Walking
bardzo spodobał się,
pisały o nas media, (bis)
sukcesem cieszmy się.

8.
Działamy cztery lata
wciąż rozwijamy się,
gdy chcesz do nas dołączyć (bis)
to zapraszamy Cię.

(Listopad 2017. Autor słów K.S)rok akademicki 2016/2017, semestr II

Wolontariat

Działalność Sekcji Wolontariat.

Trzon Grupy stanowi tzw. "Trójka Inicjatywna":

Krystyna Skowronek - lider
Barbara Kowalczyk - opiekun z ramienia Zarządu
Jolanta Łysak - członek

Od listopada 2016r. grupa liczy 20 słuchaczy JUTW, którzy zadeklarowali uczestnictwo w działalności wolontariackiej.
Cele działania to: integracja wewnątrz- i międzypokoleniowa, wsparcie i pomoc potrzebującym słuchaczom, aktywizowanie wycofanych,osamotnionych seniorów naszego lokalnego społeczeństwa, wszystko pod hasłem - "Seniorzy dla Seniorów"
W bieżącym roku akademickim 2016/2017 odbywały się cykliczne co dwutygodniowe spotkania prowadzone przez lidera z grupą wolontariacką oraz warsztaty poświęcone budowaniu zespołu.Praca i zaangażowanie wszystkich członków - wolontariuszy zaowocowały następującymi dokonaniami:

1. Przystąpienie do IV edycji projektu "UTW dla społeczności" organizowanym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz działania wynikające z realizacji tego projektu.
2. Udział w Kweście na rzecz renowacji kapliczki cmentarnej Parafii BŁ.Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie.
3. Opracowanie, przeprowadzenie i analiza wyników "Ankiety dla seniora 60+".
4. Opracowanie i złożenie projektu ASOS.
5. Współpraca z Przedszkolem Nr2 "Bajkowa Ciuchcia" w Jędrzejowie.
6. Współpraca z Gminną Radą Seniorów.
7. Organizowanie "Spotkań z muzyką biesiadną"
8. Realizacja projektu "Nordic Walking dla Seniorów - Wyrusz razem z nami".

(zdjęcia w Galerii)


UTW dla społeczności

W dniach 18.05 - 21.05.017r., w Poznaniu odbył się III zjazd w ramach projektu „UTW dla społeczności”, w którym uczestniczyła „Trójka” naszych wolontariuszek. Seniorzy -Wolontariusze z 10 UTW zapoznawali się z działalnością organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów w Poznaniu. Była wizyta w Centrum Inicjatyw Senioralnych, odbyły się spotkania ze Stowarzyszeniem CREO oraz z organizacją Mali Bracia Ubogich.

Zajęcia warsztatowe dały nam dużą wiedzę w zakresie „Współpracy partnerskiej”, o tym co oznacza partnerstwo i jak je nawiązywać z innymi organizacjami czy instytucjami. Mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń między uniwersytetami. Nie zabrakło również Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
Dużą atrakcją dla uczestników zjazdu była wspólna wycieczka po Poznaniu.W dniach od 2 - 4 lutego 2017r. odbyło się w Warszawie kolejne spotkanie tzw. „trójek inicjatywnych” z dziesiąciu UTW, IV edycji projektu „UTW dla społeczności”. Tym razem cały zjazd poświęcony został generowaniu pomysłów na działania sekcji wolontariatów.

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznali się z działaniami seniorów w różnych miastach Polski - tzw. „Targowisko pomysłów”. „Trójki” pracowały nad swoimi pomysłami na działania. Oprócz zajęć uczestnicy brali udział w Dyskusyjnym Klubie Filmowym i warsztatach dotyczących sztuki „Koncert Życzeń” w Teatrze Rozmaitości.

Po powrocie z Warszawy „ trójka inicjatywna” naszej Sekcji Wolontariatu pracowała nad Planem Działania „UTW dla społeczności”. Równocześnie odbywały się cykliczne spotkania z Liderem naszej Grupy i wizyty wolontariuszy w Przedszkolu Nr 2 „Bajkowa Ciuchcia” w Jędrzejowie, w ramach współpracy z tą placówką.

W dniu 7 marca otrzymaliśmy wsparcie animatorki Magdaleny Latuch z Sieci Latających Animatorów Kultury z Warszawy, która z wizytą studyjną gościła na naszym JUTW. Pod koniec marca b.r. nasz projekt pod nazwą „Nordic Walking dla seniorów - wyrusz razem z nami” został złożony do Towarzystwa „ę” i czekamy na jego ocenę.


W dniu 7 listopada 2016r. gościliśmy w naszym Uniwersytecie TW trenerów projektu „UTW dla społeczności”. Z Warszawy przyjechali przedstawiciele Towarzystwaę” Magdalena Latuch i Marcin Górecki, którzy przeprowadzili jednodniowe warsztaty dla słuchaczy zainteresowanych wolontariatem. Głównym celem spotkania było poznanie grupy wolontariackiej tworzonej w naszym UTW oraz celów działania.

W dniach 28.11 - 30.11.2016r. odbył się I zjazd w Warszawie 30 przedstawicieli 10 Uniwersytetów Trzeciego Wieku IV edycji projektu „UTW dla społeczności”. Do IV edycji projektu zgłosiły się 23 Uniwersytety Trzeciego Wieku z całej Polski. Komisja Ekspertów wybrała 10 UTW, wśród nich nasz Jędrzejowski.

Do udziału w IV edycji Towarzystwo „ę” zaprosiło tzw. „trójki” inicjatywne. reprezentujące UTW z Wrocławia, Rewala, Bydgoszczy, Włodawy, Chrzanowa, Jędrzejowa, Puław, Morąga, Tarnowa, Rzeszowa. Nasz UTW reprezentowały K. Skowronek, B. Kowalczyk, J. Łysak. Trzy dni warsztatów były okazją do integracji, wymiany doświadczeń i poznania narzędzi prowadzenia grupy wolontariatu. Poza tym była to również okazja do bliższego poznania Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Dziesięć UTW, wśród nich nasz, będzie przez najbliższe kilka miesięcy tworzyć i rozwijać w swoich strukturach grupy wolontariatu i działania społeczne.

Więcej informacji o projekcie: www.utw.seniorzywakcji.pl

JoomlaShine